001-PalmTrees_680p.jpg

1. Lumion potřebuje samostatnou grafickou kartu (dedikovanou) s co největším počtem bodů z testu PassMark

1.1: Klikněte sem a zjistěte, jakou grafickou kartu máte ve svém současném počítači. Integrované grafické karty nemají pro práci v Lumionu dostatek výkonu, nejsou proto podporovány.

1.2: Klikněte sem a zjistěte, kolik bodů obdržela vaše grafická karta v testu PassMark. Hodnocení karty můžete také sami vyhledat ve vyhledávači PassMarku.

1.3: Porovnejte bodové hodnocení PassMark vaší grafické karty s body uvedenými v kapitole 2. Požadavky na grafickou kartu. Snadno se tak dozvíte, s jak rozsáhlými a náročnými projekty si vaše grafická karta poradí.

1.4: Rychlá grafická karta by měla být doplněna dostatečně výkonným procesorem (CPU). Pro více informací klikněte zde.

1.5: Klikněte sem a zkontrolujte, jestli váš počítačový zdroj odpovídá vaší grafické kartě. Pokud nenabídne zdroj dostatečný příkon grafické kartě a procesoru, může být výkon omezen, nebo může docházet k pádům systému.

2. Požadavky na grafickou kartu

Výkon:

Následující odstavce popisují, jaké minimální bodové hodnocení PassMark budete potřebovat v závislosti na komplexnosti vámi tvořených vizualizací.

Paměť grafické karty:

Čím větší je paměť grafické karty, tím větší množství detailů, textur, modelů a efektů zvládne karta najednou načíst, zpracovat a následně vykreslit. Pro komplexní a velké modely je potřeba poměrně velká paměťová kapacita.

Abyste dosáhli optimálního výkonu, budete potřebovat jak výpočetní výkon, tak také velkou paměť grafické karty. Nejlépe požadavkům Lumionu odpovídají stolní počítače. Jejich grafické karty jsou totiž výkonnější. I když nese grafická karta v notebooku stejné modelové označení, její výkon je podstatně nižší.

Extrémně komplexní projekty:

Optimální hardwarové požadavky.

Extrémní projekty:

[Vytvořeno: Aedas, renderováno Beehive: Aedas City, největší architektonická vizualizace, jaká kdy v Lumionu vznikla]

Projekty specifické svým rozsahem:  

[Vytvořeno: Chuck B_ Edwards, Pine 43 | Large Scale Master Plan]

Detailní město, letiště nebo stadion.

Detailní vícepodlažní budova s propracovanými interiéry, mnoha modely a HD texturami.

Detailní krajina vytvořená s pomocí výkonných nástrojů, jako jsou Detailní příroda a 3D tráva.

Vysoce detailní projekty:

[Vytvořeno: GAtlamaz. Highly Detailed Interior Visualization – Night Render]

Komplexní projekty: 

Pro naše Doporučené požadavky.

[Vytvořeno: Act-3D, Villa Winery, model od Ten Over Studio]

Malý park nebo část města vytvořená s pomocí OpenStreetMap nebo jiných jednoduchých modelů.

Velký dům s detailními interiéry naplněnými mnoha modely a s využitím HD textur.

Rezidenční či komerční objekt nebo část přírodní krajiny s vysoce detailními modely Detailní přírody.

[Vytvořeno: Act-3D, Villa in Casale, model od Marco Caccini]

Jednoduché projekty: 

Pro naše Minimální požadavky.

Malý park nebo obytná budova s využitím modelů a textur z knihoven Lumionu.

[Vytvořeno: Act-3D, Museum Development, model od Obra Visual]
[Vytvořeno: Act-3D, Villa Cabrera]

Vezměte prosím v potaz, že nejnižší požadavky nevyhoví náročným funkčním, jako je například 3D tráva. Pokud je váš počítač svým výkonem blízko níže uvedeným minimálním specifikacím, doporučujeme jeho upgrade novou grafickou kartou.

* Některé grafické karty AMD série 6000 mohou mít problémy s grafickými ovladači. V některých případech byly zaznamenány obtíže spojené s některými objekty. (26 září 2021).

Porovnejte své projekty s pracemi jiných uživatelů, abyste získali přehled o potřebném hardwarovém vybavení:

  • Znalostní základna: Jak určit komplexnost vašich projektů – Doplníme

Kolik potřebuji grafické paměti?

Větší grafická paměť vám umožní pracovat s komplexnějšími a rozsáhlejšími projekty. Díky větší paměti můžete bez obtíží zahrnout velké množství vysoce kvalitních textur. Paměť pomůže zvýšit také celkový výkon při práci v Lumionu.

Na co se zaměřit?

Grafický výkon má větší dopad, než velikost grafické paměti. Zaměřte se proto na co nejvyšší bodové hodnocení v PassMarku.

3. Jaký je rozdíl mezi grafickými kartami určenými pro hráče a kartami pro profesionální využití?

  • Herní grafické karty NVIDIA GeForce a AMD Radeon dovedou renderovat 3D grafiku s vysokou rychlostí.
    • Příklady grafických karet: NVIDIA RTX 3070 8GB, NVIDIA RTX 3080 10GB, NVIDIA RTX 3090 24GB,  AMD Radeon 5700 XT 8GB, AMD Radeon 6700 XT 12GB, AMD Radeon 6900 XT 16GB.
  • Grafické karty řad NVIDIA Quadro, NVIDIA RTX A a AMD Radeon Pro jsou určeny profesionálnímu využití. Typicky disponují větší grafickou pamětí. Největším přínosem jsou v projekčním softwaru (např. CAD) a programech pro výpočet simulací. Doprovází je ale výrazně vyšší pořizovací cena.
    • Příklady grafických karet: NVIDIA RTX A5000 24GB, NVIDIA RTX A6000 48 GB, NVIDIA Quadro RTX 6000 24GB, AMD Radeon Pro W6800 32 GB.

Většina našich zákazníků využívá herní grafické karty jak pro práci v Lumionu, tak také pro práci v CAD programech. I když mezi profesionálními a herními grafickými kartami existují určité rozdíly, herní varianty fungují v CAD programech dobře.

Jestliže volíte mezi dražší profesionální grafickou kartou určenou pro pracovní stanice a levnější herní grafikou se stejným počtem PassMark bodů, je ve většině případů dobrou volbou levnější z variant.

Před rozhodnutím o koupi konkrétního vybavení konzultujte své potřeby s odborníky na počítačové vybavení. Pomohou vám sestavit počítač dle vašich potřeb. 

4. Větší počet grafických karet (SLI/Crossfire), NVLink a grafické karty s více než jedním výpočetním jádrem

4.1: Větší počet grafických karet (NVIDIA SLI, NVIDIA NVLink, nebo AMD Crossfire) nijak nezvýší výkon ani rychlost vykreslování v programu Lumion. Program využívá pouze tu grafickou kartu, která je připojená k monitoru, na kterém byl Lumion spuštěn.

4.2: Někteří naši uživatelé využívají dvou grafických karet připojených ke dvěma samostatným monitorům. Zatímco na jednom z monitorů probíhá vykreslování, na druhém mohou dále pracovat v jiném programu bez toho, aby výrazně negativně ovlivňovali rychlost vykreslování.

Vemte ale v potaz, že pokud na druhém monitoru budete pracovat v programu vysoce náročném na výpočetní výkon procesoru, může dojít k prodloužení doby vykreslování. Pokud se pro toto řešení rozhodnete, volte high-end procesor.

5. Dokovací stanice

Dokovací stanice (například Dell D6000) nejsou oficiálně podporovány a nelze tak garantovat, že budou fungovat tak, jak očekáváte.

6. Grafické karty pro pracovní stanice Dell a HP 

Věnujte pozornost tomu, aby zdroj v pracovní stanici dokázal doručit vybrané grafické kartě dostatek energie.

7. Grafické karty AMD NAVI vyžadují nejnovější ovladače

Pokud máte grafickou kartu řady AMD NAVI, nainstalujte nejnovější verzi ovladačů grafické karty (1. dubna 2020 a novější).