1. Pro dobrou a nerušenou práci v Lumionu 12 budete potřebovat:

  • Moderní počítač s vysoce výkonnou samostatnou grafickou kartou.
  • Připojení k internetu.
  • Počítač, který dosahuje nebo převyšuje Doporučené nebo Optimální požadavky (v závislosti na vašich potřebách).

Systémové požadavky najdete podrobně vypsány v tabulce na níže uvedené stránce: 

Lumion 12 vyžaduje operační systém Windows, a to Windows 10 verze 1809 a novější, nebo Windows 11 ve verzi 21H2 a novější.

Doporučujeme aktualizovat Windows 10 na verzi 2004 nebo novější, která obsahuje funkci “Hardwarově akcelerované plánování využití GPU”. Tato funkce může v některých projektech při práci v Lumionu pomoci dosahovat lepšího výkonu.

Pro zjištění vaší aktuální verze operačního systému Windows 10 nebo Windows 11 klikněte na tlačítko “Start” na hlavním panelu, vyberte “Nastavení” -> “Systém” -> “O systému”. V této sekci snadno zjistíte aktuálně nainstalovanou verzi systému.

2. Jaký mají vliv jednotlivé komponenty na práci v Lumionu?

Grafická karta (GPU) Ze všeho největší dopad na práci v Lumionu má výkon grafické karty. Výkonnější grafická karta vám umožní pracovat s detailnějšími projekty a výrazně zkrátí čas potřebný k renderu. Znalostní základna: Jakou grafickou kartu vyžaduje Lumion 12?
Paměť grafické karty (VRAM) Čím větší má grafická karta paměť, tím více detailů, textur a modelů může načíst, zprocesovat a vyrenderovat grafická karta.
Procesor (CPU) Procesor hraje důležitou roli při předávání informací grafické kartě o tom, jaký obraz vám má ukázat na displeji monitoru. Na procesor jsou kladeny vysoké nároky zejména při editování projektu. Čím více budete mít v projektu detailů a objektů, tím více instrukcí musí procesor zpracovat a poslat grafické kartě.
Operační paměť (RAM) Operační paměť počítač využívá zejména při načítání dat projektu či modelu do Lumionu. Čím větší máte operační paměť, tím větší a detailnější mohou být načtené scény a modely.
Pevný disk (SSD/HDD) Rychlost pevného disku se projeví zejména při načítání a ukládání vašeho projektu. Čím rychlejší disk bude, tím rychleji Lumion model či projekt načte. Rychlejší disk tedy znamená kratší čekání pro vás. Doporučujeme volit SSD disky s technologií PCI-e NVME.
Zdroj (PSU) Zdroj má nenahraditelnou roli při zásobování všech komponent vašeho počítače elektrickou energií o specifickém napětí a proudu. Zdroj musí dokázat poskytnout všem komponentům dostatek energie, jinak se počítač vypne, restartuje, nebo nebude využívat plný potenciál grafické karty a procesoru.Znalostní základna: Jaký zdroj vyžaduje Lumion?

3. Přizpůsobte hardware projektům, na kterých chcete pracovat:

Dobrá zkušenost při práci v Lumionu závisí na dobře vybraném hardwaru, a to v závislosti na komplexnosti projektů, na nichž chcete pracovat. V článku níže definujeme, jak určit komplexnost vašeho projektu a podle toho potřebné hardwarové vybavení:

  • Znalostní základna: Jak definovat komplexnost vašich projektů

4. Potřebujete koupit nový počítač nebo upgradovat stávající?

Před koupí vašeho pracovního počítače doporučujeme konzultovat volbu komponent s odborníky, kteří se stavbou počítačů zabývají. Ti zajistí, že bude počítač sestaven přesně dle vašich potřeb.

Podívejte se na námi doporučené stolní počítače:

  • Blog: Lumion radí jak zvýšit rychlost 3D renderování (Aktualizace na jaře 2021) – Doplníme

Podívejte se na námi doporučené notebooky: