Jaký počítač potřebujete k práci v Lumionu 12?

Srp 12, 2022 | Systémové požadavky, Znalostní základna

1. Pro dobrou a nerušenou práci v Lumionu 12 budete potřebovat:

  • Moderní počítač s vysoce výkonnou samostatnou grafickou kartou.
  • Připojení k internetu.
  • Počítač, který dosahuje nebo převyšuje Doporučené nebo Optimální požadavky (v závislosti na vašich potřebách).

Systémové požadavky najdete podrobně vypsány v tabulce na níže uvedené stránce: 

Lumion 12 vyžaduje operační systém Windows, a to Windows 10 verze 1809 a novější, nebo Windows 11 ve verzi 21H2 a novější.

Doporučujeme aktualizovat Windows 10 na verzi 2004 nebo novější, která obsahuje funkci “Hardwarově akcelerované plánování využití GPU”. Tato funkce může v některých projektech při práci v Lumionu pomoci dosahovat lepšího výkonu.

Pro zjištění vaší aktuální verze operačního systému Windows 10 nebo Windows 11 klikněte na tlačítko “Start” na hlavním panelu, vyberte “Nastavení” -> “Systém” -> “O systému”. V této sekci snadno zjistíte aktuálně nainstalovanou verzi systému.

2. Jaký mají vliv jednotlivé komponenty na práci v Lumionu?

Grafická karta (GPU) Ze všeho největší dopad na práci v Lumionu má výkon grafické karty. Výkonnější grafická karta vám umožní pracovat s detailnějšími projekty a výrazně zkrátí čas potřebný k renderu. Znalostní základna: Jakou grafickou kartu vyžaduje Lumion 12?
Paměť grafické karty (VRAM) Čím větší má grafická karta paměť, tím více detailů, textur a modelů může načíst, zprocesovat a vyrenderovat grafická karta.
Procesor (CPU) Procesor hraje důležitou roli při předávání informací grafické kartě o tom, jaký obraz vám má ukázat na displeji monitoru. Na procesor jsou kladeny vysoké nároky zejména při editování projektu. Čím více budete mít v projektu detailů a objektů, tím více instrukcí musí procesor zpracovat a poslat grafické kartě.
Operační paměť (RAM) Operační paměť počítač využívá zejména při načítání dat projektu či modelu do Lumionu. Čím větší máte operační paměť, tím větší a detailnější mohou být načtené scény a modely.
Pevný disk (SSD/HDD) Rychlost pevného disku se projeví zejména při načítání a ukládání vašeho projektu. Čím rychlejší disk bude, tím rychleji Lumion model či projekt načte. Rychlejší disk tedy znamená kratší čekání pro vás. Doporučujeme volit SSD disky s technologií PCI-e NVME.
Zdroj (PSU) Zdroj má nenahraditelnou roli při zásobování všech komponent vašeho počítače elektrickou energií o specifickém napětí a proudu. Zdroj musí dokázat poskytnout všem komponentům dostatek energie, jinak se počítač vypne, restartuje, nebo nebude využívat plný potenciál grafické karty a procesoru.Znalostní základna: Jaký zdroj vyžaduje Lumion?

3. Přizpůsobte hardware projektům, na kterých chcete pracovat:

Dobrá zkušenost při práci v Lumionu závisí na dobře vybraném hardwaru, a to v závislosti na komplexnosti projektů, na nichž chcete pracovat. V článku níže definujeme, jak určit komplexnost vašeho projektu a podle toho potřebné hardwarové vybavení:

  • Znalostní základna: Jak definovat komplexnost vašich projektů

4. Potřebujete koupit nový počítač nebo upgradovat stávající?

Před koupí vašeho pracovního počítače doporučujeme konzultovat volbu komponent s odborníky, kteří se stavbou počítačů zabývají. Ti zajistí, že bude počítač sestaven přesně dle vašich potřeb.

Podívejte se na námi doporučené stolní počítače:

  • Blog: Lumion radí jak zvýšit rychlost 3D renderování (Aktualizace na jaře 2021) – Doplníme

Podívejte se na námi doporučené notebooky:

Jaký zdroj vyžaduje Lumion?

1. Požadavky na Zdroj pro stolní počítač Poznámka: Níže uvedené informace souvisí pouze se stolními počítači. Notebooky jsou vždy dodávány s vhodným zdrojem proudu. Zdroj patří mezi velice důležité komponenty, na kterých se nevyplatí příliš šetřit. Zdroj s...

Jaký notebook doporučujeme?

1. Nejdůležitější doporučení: Důležité: Grafické karty v noteboocích mají typicky výkon o přibližně 40 % nižší, než stejně pojmenovaný model grafické karty určený pro stolní počítač. Například Nvidia RTX 3080 ve verzi pro stolní počítač dosahuje v PassMarku přes 25000...

Jak zmenit objem Virtuální paměti ve Windowsu?

1. Co je virtuální paměť? Při práci na vysoce komplexních nebo detailních projektech může Lumion zaplnit vaši grafickou nebo operační paměť (například při importu velice rozsáhlých a detailních modelů). Pokud se tak stane, program si sáhne do Virtuální paměti. Tento...

Jak zjednodušit model před importem do Lumionu?

1. Jak na to Pokud se pokusíte do Lumionu importovat projekt, který je s ohledem na vybavení vašeho počítače příliš komplexní, dokončení procesu importu zabere hodně času. Abyste proces importu urychlili, doporučujeme postupovat dle následujících kroků: 1.1: Skryjte...