ArchiCAD

Je program určený pro BIM modelování a projekční činnost. Výhodou je velká jednoduchost a připravené upravitelné “komponenty”, možnost přidávat rozšíření. ArchiCAD trochu trpí historickým základem ve 2D, ale je to jeden z nejefektivnějších programů pro rychlou projekci a nabízí i volné modelační nástroje pomocí tzv. morfů. Jde o poměrně robustní SW, který je vyvinut společností Graphisoft z Maďarska. Program je určen především stavebním profesím a architektům, pro architekty má ale trochu omezené modelovací možnosti organických tvarů.

Představení programu ArchiCAD

Představení programu ArchiCAD

ARCHICAD PLUGIN / ADDON – LUMION LIVESYNC – PROPOJENÍ S LUMION

Propojení dvou programů ještě nebylo nikdy tak jednoduché, funkční a příjemné. Podívejte se na video výše a pochopíte, že import a export již není třeba, prostě si zapnete oba dva programy a pracujete! Při práci s velkými modely to je zcela k nezaplacení, neboť nenačítáte nikdy celý model, ale jen změnu, kterou jste ve 3D udělali. Můžete ale načítat model i klasickou cestou, pokud chcete, jednoduše si uložte DAE soubor, nebo jiný z mnoha formátů, které Lumion umí načíst. (Pozor na DAE převodník od Graphisoft, nepoužívejte jej pro převod do programu Lumion, mění jména materiálů při použití BIM objektů)

Na co si dávat pozor při práci s ArchiCADem?

První věc je ukládat vše přes náš převodník, protože exporty od Graphisoftu prostě zlobí. Pro Lumion je zásadní jedna chyba při exportu do DAE, kdy ArchiCADí převodník mění názvy materiálů a tím se stává nepoužitelný. 

Druhá věc je nastavní počátku 3D modelu při používání geodetických souřadnich. Model pro Lumion by měl být poblíž absolutního počátku souboru ArchiCADu, což se dá řešit dvěma způsoby. První je zkopírovat model a vložit ho do (nového souboru) počátku. Druhý je změna nastavení v ArchiCADu viz videa zde (ArchiCAD 25 a novější, ArchiCAD 24 a starší část 1, ArchiCAD 24 a starší část 2)