Jak na atmosférické rendery prostřednictvím efektu Reálná obloha

Led 25, 2022 | Blog

Od slunečného dne až po potemnělost dunivé bouře, Lumion obsahuje inovativní a užitečné nástroje, které vnesou do vašeho návrhu atmosféru a emoce.

Ve smyslu komunikace vašeho návrhu s diváky hraje atmosféra zcela zásadní roli při podněcování emocí, či jejich umocňování. Nejen, že umístí scénu do konkrétního časového horizontu a místa, ale umožní také posílit pocit z prvků, které jste v návrhu použili. Vyprávěný příběh o formě a funkci tak je mnohdy jasnější a silnější.

I když je váš návrh neměnný, malá změna okolních povětrnostních podmínek může dramaticky ovlivnit to, jak jej publikum bude vnímat, jak se bude při prezentaci cítit. I k tomuto je však potřeba přistupovat s citem, výrazné efekty mohou pocit z návrhu úplně změnit.

Možná je to osvětlením, nebo také denní dobou. Někdy ideálně zapůsobí modrá obloha naplňující štěstím, jindy vrstva těžké mlhy rozkládající se nad obzorem. V dnešním článku se společně podíváme na to, jak v Lumionu snadno komponovat jednotlivé fotografické a filmové efekty.


Tvorba atmosféry pro GFF House

Čerstvě postavený obytný dům, plochá střecha a zdobené dřevěné obložení. To vše tvoří kompozici, která v sobě v unikátní lokalitě na okraji města snoubí čerstvý vzduch poklidného venkova a pohodlí spojené s pobytem ve městě. Takové je prostředí pro “GFF House”, architektonický návrh často sdílený v komunitě Lumionu, jehož tvůrcem je Gui Felix.

Jednoduchá struktura GFF House vytvořená v programu SketchUp umožňuje rozsáhlé výhledy na oblohu napojující se na horizont. V cestě tomuto výhledu stojí jen dobře rozmístěné stromy, rostliny, kameny a další krajinotvorné prvky.

Model nás natolik zaujal, že jsme jej importovali do Lumionu s využitím pluginu pro rendering v reálném čase. S využitím utilitky Lumion LiveSync pro SketchUp jsme začali vytvářet k modelu kontext.

Editační režim Lumionu 11 jsme doplnili o přírodní scenérie sestávající z kanadských topolů, jinanů a olivovníků evropských, vše v knihovně Detailní příroda. Oživili jsme také knihovnu materiálů, ve které nově najdete přes 1 250 povrchů. Ty lze upravit ve smyslu posuvu, vlivu povětrnostních podmínek (např. déšť), upravit jejich barevnost nebo je třeba nechat zasypat napadeným listím.


Nesvázaný letní den

Našim hlavním cílem bylo vnuknout divákovi pocit otevřených možností prosluněného letního dne. Ten pocit, že nic není předurčeno a stačí si jen vybrat, při jaké aktivitě den prožije. S tím se pojí volba jasné modré oblohy zalévající rostliny, trávu i ptáky životní energií slunce.

Abychom vytvořili sestavu pro tuto vizualizaci stěžejních efektů, volili jsme Realistický styl. Ostatně ten patří na našem blogu mezi nejpoužívanější. Klíčem k naplnění konceptu byly zářící a ostré barvy. Těch jsme docílili úpravou efektů Expozice a Zaostření. Efekt Barevná korekce nám poskytl možnost sytější modré a zelené barvy.

Pohodlí za bouře

Rendery jsou typicky nabité optimismem a pozitivní energií. Na piedestal staví nejlepší části návrhů budov a inspirují klienty podtržením možností, které jim návrh může přinést. Naznačují to, čím by návrh mohl být. Když tenhle přístup funguje, proč ukazovat návrh v zádumčivě potemnělé atmosféře bouře?

Bouře působí nejen silným estetickým dojmem, ale dovede bezvadně předávat informaci o kapacitě interiéru vašeho návrhu, o jeho přívětivosti, bezpečí a útulnosti, který dovede svým obyvatelům přinést. Toho lze ale docílit pouze tlumeným okolním osvětlením. Zároveň by měl interiér zvát dovnitř přívětivou teplou září.

Pro tip: Lumion nabízí Efekt srážek, který lze perfektně kombinovat s Efektem pruhů deště. Tahle estetická zlepšení dodají bouři na reálnosti, obzvláště v kombinaci se skleněnými povrchy.


Osvěžující ráno

V architektuře nemá dům pouze funkci místa, na kterém se probouzíte. Je také odrazovým můstkem do nového dne. Stav, ve kterém se probouzíte ovlivní od vaši vnitřní pohody, až po produktivitu a energii, se kterou se vydáte do světa. Dá se tedy říct, že právě rána ve valné míře ovlivňují život. Možná právě z tohoto důvodu budete chtít váš návrh vykreslit v osvěžujícím ránu plném měkkého a poklidného okolního osvětlení. S dobrou volbou jemných a nikterak rušivých barev.

Důležitou roli při vykreslování snímku hrál efekt Reálná obloha, a to zejména ve smyslu barevného pojetí a celkové nálady. Korekce barev společně s Chromatickou Aberací a sníženým rozsahem stínů (pomocí efektu Stíny) pomohla barvy vyvážit. Snímek se tak stal souvislejším, smysluplnějším, konzistentnějším.

Nevíte si rady s efekty v Lumionu? Žádný problém! Pomoci vám může například video s Mikem Brightmanem.


Vytvořte svou vizi v programu Lumion

Se svými možnostmi, ať už budování reálného nebo koncepčního okolí vašeho návrhu, usnadňuje Lumion práci potřebnou k tvorbě vhodných atmosférických podmínek. Díky tomu nebudete muset do příběhu, který chcete svou vizualizací vyprávět, vkládat tak moc úsilí, jako tomu bylo doposud.

Zachyťte bouři, svit slunce, nebo cokoliv mezi tím a vychutnejte si pocit ze snadného a zábavného pracovního postupu. Přiveďte svou jedinečnou vizi k životu.

Co je nového v Lumion 2023.4

Vytvořte design moderní koupelny s knihovnou Lumionu Koupelny jsou důležitou součástí domácností, moderní pěkná koupelna je ukazatelem celé řady věcí. Navrhnout moderní koupelu ale zároveň vyžaduje hromadu prvků, které se mnohdy dají jen těžko sehnat jako 3D modely....

Lumion 2023.3.0 – poznámky k vydání

17. října 2023 Lumion 2023.3 obsahuje přidané funkce a funkce, nové položky knihovny a řeší některé problémy s použitelností. 1. Nové funkce: Editační mód -> Umístění 1.1: Umístění na křivku Nové umístění na křivku nyní nahrazuje hromadné...

Omezení studentských licencí programu Lumion přes prázdniny 2023

Omezení licencí Lumion se bohužel dotkne všech studentů středních i vysokých škol, jeho cílem není omezit studenty ve vzdělávání, ale zamezit zneužívání studentských verzí. To se bohužel stalo příliš častým jevem a jediný způsob, který nebude ani do budoucna snad pro...

Lumion 2023.1: poznámky k vydání

1. Nová funkce: Režim sestavení 1.1 Vrstvy a správce vrstev : Správa vrstev  byla přepracována a má aktualizované vlastní rozhraní. Správce vrstev je přístupný poklepáním na  název vrstvy a má následující...

Lumion 2023.0.3: poznámky k vydání

1. Vyřešené problémy: Import: Materiály :  Názvy importovaných materiálů jsou nyní zpracovány správně, pokud obsahují méně než 16 znaků. Materiály  ->  Importované materiály : výchozí hodnota pro posuvník Textura  bez mapy barev je nyní nastavena...