Jak na atmosférické rendery prostřednictvím efektu Reálná obloha

Led 25, 2022 | Blog

Od slunečného dne až po potemnělost dunivé bouře, Lumion obsahuje inovativní a užitečné nástroje, které vnesou do vašeho návrhu atmosféru a emoce.

Ve smyslu komunikace vašeho návrhu s diváky hraje atmosféra zcela zásadní roli při podněcování emocí, či jejich umocňování. Nejen, že umístí scénu do konkrétního časového horizontu a místa, ale umožní také posílit pocit z prvků, které jste v návrhu použili. Vyprávěný příběh o formě a funkci tak je mnohdy jasnější a silnější.

I když je váš návrh neměnný, malá změna okolních povětrnostních podmínek může dramaticky ovlivnit to, jak jej publikum bude vnímat, jak se bude při prezentaci cítit. I k tomuto je však potřeba přistupovat s citem, výrazné efekty mohou pocit z návrhu úplně změnit.

Možná je to osvětlením, nebo také denní dobou. Někdy ideálně zapůsobí modrá obloha naplňující štěstím, jindy vrstva těžké mlhy rozkládající se nad obzorem. V dnešním článku se společně podíváme na to, jak v Lumionu snadno komponovat jednotlivé fotografické a filmové efekty.


Tvorba atmosféry pro GFF House

Čerstvě postavený obytný dům, plochá střecha a zdobené dřevěné obložení. To vše tvoří kompozici, která v sobě v unikátní lokalitě na okraji města snoubí čerstvý vzduch poklidného venkova a pohodlí spojené s pobytem ve městě. Takové je prostředí pro “GFF House”, architektonický návrh často sdílený v komunitě Lumionu, jehož tvůrcem je Gui Felix.

Jednoduchá struktura GFF House vytvořená v programu SketchUp umožňuje rozsáhlé výhledy na oblohu napojující se na horizont. V cestě tomuto výhledu stojí jen dobře rozmístěné stromy, rostliny, kameny a další krajinotvorné prvky.

Model nás natolik zaujal, že jsme jej importovali do Lumionu s využitím pluginu pro rendering v reálném čase. S využitím utilitky Lumion LiveSync pro SketchUp jsme začali vytvářet k modelu kontext.

Editační režim Lumionu 11 jsme doplnili o přírodní scenérie sestávající z kanadských topolů, jinanů a olivovníků evropských, vše v knihovně Detailní příroda. Oživili jsme také knihovnu materiálů, ve které nově najdete přes 1 250 povrchů. Ty lze upravit ve smyslu posuvu, vlivu povětrnostních podmínek (např. déšť), upravit jejich barevnost nebo je třeba nechat zasypat napadeným listím.


Nesvázaný letní den

Našim hlavním cílem bylo vnuknout divákovi pocit otevřených možností prosluněného letního dne. Ten pocit, že nic není předurčeno a stačí si jen vybrat, při jaké aktivitě den prožije. S tím se pojí volba jasné modré oblohy zalévající rostliny, trávu i ptáky životní energií slunce.

Abychom vytvořili sestavu pro tuto vizualizaci stěžejních efektů, volili jsme Realistický styl. Ostatně ten patří na našem blogu mezi nejpoužívanější. Klíčem k naplnění konceptu byly zářící a ostré barvy. Těch jsme docílili úpravou efektů Expozice a Zaostření. Efekt Barevná korekce nám poskytl možnost sytější modré a zelené barvy.

Pohodlí za bouře

Rendery jsou typicky nabité optimismem a pozitivní energií. Na piedestal staví nejlepší části návrhů budov a inspirují klienty podtržením možností, které jim návrh může přinést. Naznačují to, čím by návrh mohl být. Když tenhle přístup funguje, proč ukazovat návrh v zádumčivě potemnělé atmosféře bouře?

Bouře působí nejen silným estetickým dojmem, ale dovede bezvadně předávat informaci o kapacitě interiéru vašeho návrhu, o jeho přívětivosti, bezpečí a útulnosti, který dovede svým obyvatelům přinést. Toho lze ale docílit pouze tlumeným okolním osvětlením. Zároveň by měl interiér zvát dovnitř přívětivou teplou září.

Pro tip: Lumion nabízí Efekt srážek, který lze perfektně kombinovat s Efektem pruhů deště. Tahle estetická zlepšení dodají bouři na reálnosti, obzvláště v kombinaci se skleněnými povrchy.


Osvěžující ráno

V architektuře nemá dům pouze funkci místa, na kterém se probouzíte. Je také odrazovým můstkem do nového dne. Stav, ve kterém se probouzíte ovlivní od vaši vnitřní pohody, až po produktivitu a energii, se kterou se vydáte do světa. Dá se tedy říct, že právě rána ve valné míře ovlivňují život. Možná právě z tohoto důvodu budete chtít váš návrh vykreslit v osvěžujícím ránu plném měkkého a poklidného okolního osvětlení. S dobrou volbou jemných a nikterak rušivých barev.

Důležitou roli při vykreslování snímku hrál efekt Reálná obloha, a to zejména ve smyslu barevného pojetí a celkové nálady. Korekce barev společně s Chromatickou Aberací a sníženým rozsahem stínů (pomocí efektu Stíny) pomohla barvy vyvážit. Snímek se tak stal souvislejším, smysluplnějším, konzistentnějším.

Nevíte si rady s efekty v Lumionu? Žádný problém! Pomoci vám může například video s Mikem Brightmanem.


Vytvořte svou vizi v programu Lumion

Se svými možnostmi, ať už budování reálného nebo koncepčního okolí vašeho návrhu, usnadňuje Lumion práci potřebnou k tvorbě vhodných atmosférických podmínek. Díky tomu nebudete muset do příběhu, který chcete svou vizualizací vyprávět, vkládat tak moc úsilí, jako tomu bylo doposud.

Zachyťte bouři, svit slunce, nebo cokoliv mezi tím a vychutnejte si pocit ze snadného a zábavného pracovního postupu. Přiveďte svou jedinečnou vizi k životu.

Omezení studentských licencí programu Lumion přes prázdniny 2024

Obsah: kdo proč od kdy do kdy milostivé léto výjimky další možnosti Omezení licencí Lumion se bohužel dotkne všech studentů a jejich studentských licencí (školní licence fungují normálně dále), jeho cílem ale není omezit studenty ve vzdělávání, nýbrž zamezit...

Lumion 2024: Aktualizace na 24.1.0 – poznámky k vydání

30. května 2024 Lumion 2024.1 je aktualizace obsahu, která přináší nové sportovní vybavení, materiály a předměty do knihovny Lumion .   Lumion 2024.1: Drobné aktualizace Lumion 2024.1.1 – Poznámky k vydání Vyřešené problémy v Lumionu 2024.1.1 31....

Lumion 2024.0: Poznámky k vydání

Představujeme Lumion 2024 Měníme definici realismu a efektivity u vizualizací. Představujeme náhledy ray-tracing v reálném čase. Příroda a sklo plně zapojená do ray-tracing technologie s každým detailem. 5x rychlejší vykreslování RT videa. Lepší výkon. Nový obsah...

Lumion 2024 – vše co potřebujete vědět

Vychází Lumion 2024.0! 20. března 2024 Již více než deset let je Lumion v popředí, pomáhá architektům a překlenuje propast mezi představivostí a realizací. Nyní s Lumionem 2024 pokračujeme v posouvání hranic možného a poskytujeme platformu, kde architekti všech oborů...

První náhled do Lumion 2024

Experimentujte se světlem, barvami a stíny v reálném čase Už je vidět, že se některé z naznačených funkcí a vylepšení stanou skutečností. I když ještě není čas odhalit vše, co se k vám blíží, chceme vrhnout aspoň trochu světla na jeden okouzlující aspekt další verze...