Hardwarová doporučení pro rychlejší 3D rendering v Lumionu

Led 25, 2022 | Blog

Chcete dostat z Lumionu maximum? V článku vám ukážeme příklady stolních počítačů, notebooků a grafických karet, které zaručeně pomohou rychlejšímu renderingu a efektivnějšímu pracovnímu procesu.

Lenivé a prosluněné ráno, renderováno v programu Lumion od Gui Felix (projekt od Marcio Kogan z MK27).

Řekněme, že začínáte od nuly. 

Tedy téměř od nuly, máte projekt, na kterém potřebujete pracovat a starou pracovní stanici, která ale už vašim potřebám modelování v CAD softwaru a následné vizualizaci v Lumionu zkrátka nestačí. Situaci kolem nových technologií ale běžně nesledujete, ostatně kdo by stíhal držet tempo s výrobci grafických karet. 

Na místě je tedy zřejmě vylepšení vaší pracovní stanice.

Ať už se rozhodnete pro koupi nového počítače, notebooku, vylepšení stávající sestavy nebo si budete chtít nechat postavit počítač na míru, najít hardware slibující ideální výkon pro Lumion se může zdát jako skličující úkol. Nemusí jím ale být.

V kapitolách uvedených níže se zaměříme na to, abychom vás navedli k ideálnímu řešení:

 • Systémové požadavky Lumionu, včetně grafických karet, a to jak ve stolních počítačích, tak v noteboocích
 • Jaké má výhody počítač na míru?
 • Zvládne váš současný počítač Lumion?
 • Jak vytáhnout z Lumionu maximum
 • Nákupní rádce grafických karet

Doporučené hardwarové vybavení

Při procházení doporučujících informací v tomto článku mějte na mysli, že tím nejdůležitějším je v případě Lumionu výkonná grafická karta. Ta je pro dobré fungování Lumionu nepostradatelná. Procesor, paměť a ostatní specifikace samozřejmě hrají také svou roli, ale opravdová podstata rychlé a efektivní práce spočívá právě v grafické kartě.

Ukázka procesu renderování interiéru obývacího pokoje v reálném čase. Render zabral méně než 20 sekund (v rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů).

Žádná z uvedených doporučení nejsou ovlivněna výrobci grafických karet či jiného počítačového vybavení. Lumion nemá s výrobci hardwaru žádnou smluvně zakotvenou spolupráci.

Našim cílem je doporučit vhodné komponenty bez vnějších vlivů, a to pouze takové, u kterých máme jistotu, že vám umožní skvělý požitek z práce v Lumionu. Před nákupem počítače tedy nedbejte na lákavé popisky, ani na hráče zaměřené grafické zpracování propagačních materiálů prodejců. Informace o konkrétním hardwaru ve vybraném počítači si vždy ověřte, abyste měli jistotu, že vám Lumion poběží správně.


Grafické karty

V této sekci se zaměříme na grafické karty. Jen pro rychlé připomenutí, je to právě grafická karta, která pracuje na grafických operacích a přenáší obraz na displej. Během procesu tvorby prostředí, editace materiálů a umisťování objektů se stará o plynulý pohyb skrze Scénu a zajišťuje dostatečný počet snímků za sekundu (FPS > Frames Per Second). 

Ve chvíli, kdy je práce hotova a chcete svůj projekt zhmotnit v podobě vizualizace, grafická karta zpracovává enormní množství dat potřebné pro rendering každého jediného snímku. A to ať už se jedná o obrázek, video nebo třeba 360° panorama. Čím složitější a komplexnější vizualizace je, tím větší je objem dat a o to lepší grafickou kartu budete pro rychlý výstup potřebovat.

Příklad grafické karty. Jistě, na první pohled vypadá jako cihla, nebo taky třeba digestoř. I přesto se jedná o počítačové vybavení, které má na provoz Lumionu největší dopad. Credit: Nvidia.

Pokud si nejste jisti tím, jakou grafickou kartu budete potřebovat, podrobněji vám poradíme v kapitole Nákupní rádce grafických karet na konci tohoto článku. Pokud nechcete plýtvat časem a číst si delší popis, jednoduše stačí vybrat z grafických karet uvedených níže:

Chci to nejlepší, co se dá koupit:

 • Nvidia RTX 3090 Ti
 • Nvidia RTX 3090

Nemám neomezený rozpočet a zajímá mě poměr ceny a výkonu:

 • Nvidia RTX 3080 Ti
 • Nvidia RTX 3080
 • Nvidia RTX 3070 Ti
 • Nvidia RTX 2080 Ti
 • AMD RX 6900 XT
 • Nvidia RTX 3070
 • AMD RX 6800 XT

Můj rozpočet je užší, potřebuji levnou, ale spolehlivou grafickou kartu pro komplexní projekty (veřejná prostranství, skupiny budov, části měst)

 • NVIDIA RTX 3060 Ti
 • AMD RX 6800
 • AMD RX 6700XT
 • NVIDIA RTX 3060 
 • AMD RX 6600XT

Stolní počítač

Co dělá stolní počítač pracovní stanicí určenou pro Lumion?

Podrobněji se otázkou komponent ve stolních počítačích zabýváme v kapitole Počítač na míru. Celou otázku lze ale velice zjednodušit tezí, že se výkon při renderování a práci v Lumionu zakládá zejména na grafické kartě. Při nákupu stolního počítače by tak měla hrát zásadní roli při výběru.

Aby byl stolní počítač pro Lumion optimální, měl by disponovat také soudobým procesorem, a to takovým, který dovede dostatečně rychle zprostředkovávat data grafické kartě. Operační paměť musí pojmout dostatek informací, zdroj napájení by měl komponenty zvládnout zásobit dostatkem energie. Chybět nesmí také 64 bitová kopie systému Windows 10 či novějšího.

Příklad počítače vhodného pro práci v Lumionu — Origin Millennium.

Během nákupu zařízení pro Lumion, ať už počítače nebo notebooku, byste měli zohlednit několik podstatných pravidel:

 • Většina stolních počítačů, notebooků, ale také samostatných komponent je na trhu prodávána v mnoha konfiguracích. Podobný název modelu s malou odlišností se může lišit výkonnostně i velmi výrazně. Nenakupujte tedy podle fotky, ale dílčí parametry vždy ověřte.
 • Rozlišení monitoru má velký dopad na grafiku. Například dnes již poměrně standardní 4K sestává ze 3 840 x 2 160 pixelů. Při takovém rozlišení může mít ve větších projektech s plynulostí pohybu problémy i tak výkonná grafická karta, jako ej RTX 3070 Ti.
  Zvažte koupi monitoru s nižším rozlišení, a to obzvláště v případech, kdy cílíte na některou z levnějších grafických karet. Pravdou ale zůstává, že 4K monitoru lze rozlišení v počítači snížit, FullHD monitor ale 4K rozlišení nezvládne.

Níže uvádíme několik počítačových sestav v různých cenových hladinách, u kterých máme ověřeno, že pracují s Lumionem dobře. Jedná se ale pouze o několik příkladů odlišných pracovních stanic. Na trhu najdete celou řadu jiných, stejně výkonných nebo i výkonnějších.

Důležitá poznámka: Některé z odkazů níže vás vezmou na web výrobce do konfigurátoru sestavy. Konfigurátory slouží pro možnost volby komponent, nemusí se tedy nutně jednat o hotové sestavy. Před koupí si raději ověřte, že vybraná sestava odpovídá námi popsaným systémovým požadavkům.

Chci nejlepší pracovní stanici pro Lumion, kterou lze koupit:

Můj rozpočet je spíše střední, hledám tedy optimální poměr ceny a výkonu:

Mám úzký rozpočet, do kterého se toho moc nevejde, potřebuju ale pracovní stanici, na kterou bude spolehnutí a zvládne i komplexnější scény (velké parky a části měst):


Notebooky

Obliba notebooků u architektů roste a stále větší podíl z nich zpracovává své návrhy v CAD aplikacích na cestách. S rychlým rozvojem technologií obdržely v posledních letech notebooky už i poměrně hodně výkonné grafické karty, přičemž jejich cena a hmotnost klesla. Práce na cestách se tak stává stále logičtější.

Příklad notebooku vhodného pro Lumion – the Razer Blade Full HD.

Vybrali jsme pro vás několik notebooků, které si vedou v kombinaci s programem Lumion dobře. Zaměřili jsme se na celé spektrum cenových kategorií, nicméně obzvláště v době nedostatku počítačových komponent se trh mění doslova ze dne na den. Narazit tak můžete na téměř neomezenou řadu notebooků, které v našem seznamu nenajdete, ale povedou si stejně dobře, nebo možná i lépe. Seznam proto berte spíše jako ilustrační a při výběru zohledněte zejména grafickou kartu.

Chci pro svou práci v Lumionu to nejlepší, co trh notebooků dovede nabídnout:

Můj rozpočet je spíše střední, hledám tedy optimální poměr ceny a výkonu:

Mám úzký rozpočet, do kterého se toho moc nevejde, potřebuju ale notebook, na který bude spolehnutí a zvládne i komplexnější scény (velké parky a části měst):

Důležitá poznámka: Výběr notebooku podle grafické karty není tak jednoznačný, jako je tomu u stolních počítačů. Nvidia totiž nedělí v přenosných počítačích grafické karty pouze podle jejich modelu, ale také podle jejich spotřeby. 

Může se tak stát, že narazíte například na notebook s RTX 3080 95W a konkurenční produkt s RTX 3070 140W. I když by vyšší model vybízel k tomu, že je také výkonnější, rozdíl ve spotřebě výsledek změní a zvítězí “žravější” RTX 3070. Pokud tedy vybíráte například mezi modely s RTX 3080 95W a RTX 3080 135W, volte druhou z variant. Rozdíl výkonu bude opravdu výrazný.


Počítač postavený na míru

Postavit si počítač sám, nebo tuto práci svěřit profesionálům? Odstavce níže vás procesem stavby počítače provedou a ujistí vás v tom, že se nejedná o nijak výrazně komplikovaný proces.

Před výběrem komponent je ale vhodné se začíst do řádek níže, které vysvětlí jednotlivé specifikace s velkým dopadem na výkon. Pokud si budete nechávat počítač sestavit na míru od zprostředkovatele (např. Alza, Autocont a další), můžete jim jednoduše poskytnout seznam Systémových požadavků.

Chci nejlepší pracovní stanici pro Lumion, kterou lze koupit:

 • Grafická karta: se skóre podle G3DMark 20,000 nebo vyšším
 • Procesor: se skóre pro jednovláknový výkon podle CPUMark 3300 a vyšším (Např. Intel Core i5-12600, AMD Ryzen 5 5600X a vyšší)
 • Operační paměť: 64 GB a více ve dvou nebo čtyř modulech
 • Zdroj: minimálně 80 PLUS Gold/Platinum s dostatečným výkonem
 • OS: Windows 10 64-bit a novější

Můj rozpočet je spíše střední, hledám tedy optimální poměr ceny a výkonu:

 • Grafická karta: se skóre podle G3DMark 16,000 nebo vyšším
 • Procesor: se skóre pro jednovláknový výkon podle CPUMark 3000 a vyšším (Např. Intel Core i3-12400, AMD Ryzen 5 5600X a vyšší)
 • Operační paměť: 32 GB a více ve dvou modulech
 • Zdroj: minimálně 80 PLUS Gold s dostatečným výkonem
 • OS: Windows 10 64-bit a novější

Mám úzký rozpočet, do kterého se toho moc nevejde, potřebuju ale notebook, na který bude spolehnutí a zvládne i komplexnější scény (velké parky a části měst):

 • Grafická karta: se skóre podle G3DMark 10,000 nebo vyšším
 • Procesor: se skóre pro jednovláknový výkon podle CPUMark 2400 a vyšším (Např. Intel Core i3-10100, AMD Ryzen 5 2600X a vyšší)
 • Operační paměť: 16 GB a více ve dvou modulech
 • Zdroj: minimálně 80 PLUS Gold s dostatečným výkonem
 • OS: Windows 10 64-bit a novější

Zvládne váš současný počítač práci v Lumionu?

Prvním krokem pro ověření, zda váš současný stolní počítač, nebo notebook dovede uživit nároky programu Lumion je ověření jeho specifikací.

Níže uvádíme nejpodstatnější parametry, které by měly zajistit optimální chod Lumionu:

 • Grafická karta (GPU)
 • Procesor (CPU)
 • Operační paměť (RAM)
 • Paměť grafické karty (VRAM)

Pokud už máte Lumion k dispozici, výše uvedené charakteristiky najdete přímo v prostředí programu. Dostanete se k nim tak, že spustíte benchmark na domovské stránce Lumionu. V případě, že Lumion ještě nemáte, můžete si zažádat o 14-denní zkušební verzi zdarma. Benchmark vám dá základní představu o tom, jak si na tom váš současný počítač stojí a nakolik je pro práci na vizualizacích optimální.

Příklad výsledku benchmarku se zjištěnými specifikacemi počítače a jejich dopadem na výkon.

Dostat se k informacím o vašem hardwaru můžete ale také celou řadou jiných cest, bez potřeby licence. Níže uvedená metoda využívá diagnostického nástroje DirectX diagnostic tool (DxDiag) pro Windows 10/11.

 1. Klikněte do vyhledávacího pole, nebo stiskněte kombinací kláves WIN+S současně
 2. Zadejte příkaz DxDiag a nechte jej vyhledat
 3. Otevřete nástroj Dxdiag kliknutím na výsledek vyhledávání
 4. Zapište si verzi Operačního systému, model Procesoru a velikost Operační paměti
 5. V horní části okna klikněte na kartu Zobrazení/Display. V některých případech se karta zobrazuje jako Render. Nyní by se vám měly zobrazit informace o grafické kartě.
 6. Zapište si model grafické karty a velikost grafické paměti VRAM (většinou ji naleznete pod pojmem “Display Memory” nebo “VRAM”)

Se zjištěnými informacemi máte i bez většího poznání problematiky dostatek podkladů pro upgrade vašeho počítače lepší grafickou kartou, nebo výměnou ostatních komponent za jiné, výkonnější. V mnoha případech tak dosáhnete výrazně plynulejšího prožitku z práce v Lumionu. Situace je bohužel odlišná v případě notebooků. Většinu z nich upgradovat nejde a jste tak v případě potřeby vyššího výkonu nuceni koupit nové zařízení.


Jak z Lumionu vymáčknout maximum?

Níže uvádíme základní systémové požadavky, které zaručí plynulý, rychlý a stabilní provoz Lumionu bez záseků:

 • Výkonná a rychlá grafická karta s 20,000 a více body v hodnocení PassMark a 11 GB nebo více grafické paměti.
 • Procesor s více než 8 jádry a taktem vyšším než 4,0 GHz. Lumion bude fungovat i s procesory s nižšími takty, ale ty by nemusely rychlé grafické kartě stačit. Výsledkem by tak mohlo být to, že by procesor grafickou kartu brzdil a neumožnil vám využít její plný potenciál. Při stavbě nového počítače doporučujeme vždy volit tu nejnovější generaci procesorů. Tento přístup je výhodnější nejen s ohledem k poměru ceny a výkonu, ale také budoucích možností rozšíření.
 • 64 GB operační paměti (RAM). Malé scény uživíte i s operační pamětí 16 GB, ale rozsáhlejší kompozice už mohou vyžadovat paměť výrazně větší. Vždy dbejte také na to, aby nebyl v počítači osazen pouze jediný modul RAM a také, aby byl takt operační paměti pokud možno co nejvyšší. Tento parametr by ale nikdy neměl mít přednost před koupí lepší grafické karty nebo procesoru.
 • 64-bit verze operačního systému Windows 10.
 • Zdroj s výkonem 1000 wattů a hodnocením 80 PLUS Gold, Platinum nebo Titanium. Čím dražší vaše sestava bude, tím méně byste měli na kvalitě zdroje šetřit. Myslete na to, že na levném zdroji můžete ušetřit tisícikorunu, ale v případě jeho selhání můžete přijít i o desetitisíce, a to pouze za poškozenou/zničenou sestavu, nehledě na prodlení s prací.
 • 40 GB volného prostoru úložiště na rychlém disku, jako je disk s technologií M.2 NVME PCIe (Lumion vyžaduje sám o sobě okolo 20 GB volného místa). Instalací Lumionu na pomalý disk, jako je například HDD, může dojít k poměrně zásadnímu snížení výkonu.

Výše uvedená doporučení platí pro ty nejvýkonnější sestavy. Lumion ale stále poběží na minimální specifikace, které najdete na této stránce.


Nákupní průvodce grafických karet

Protože ke svému provozu Lumion využívá pokročilé technologie spojené s 3D grafikou, výkon vaší grafické karty ovlivní rychlost práce s vizualizací v reálném čase, stejně jako rychlost vykreslování/renderování.

Vizualizace v reálném čase

Finální podoba renderu

Na trhu jsou k dostání stovky modelů grafických karet, ale výběr té, která pro vás bude optimální, je vždy bilancí mezi cenou a výkonem. Při výběru vám tak může pomoci alespoň hodnocení grafických karet podle PassMarku.

PassMark hodnotí grafické karty na základe výkonu body. Čím více bodů karta v PassMarku obdrží, tím vyšším výkonem disponuje. Tato teze je sice do značné míry zjednodušená, ale pro program Lumion je validní. Níže uvedená tabulka grafických karet seřazených podle výkonu v PassMarku je dobrým podkladem pro volbu vhodného modelu:

Podívejte se na seznam grafických karet a jejich bodové ohodnocení v PassMarku.

Dechberoucí rendery, vysoký výkon a mnohem více!

Lumion je výkonným prostředkem pro vylepšení procesu práce na vašich architektonických návrzích. Díky rychlejší a kvalitní práci můžete získat více klientů, které přímo zahltíte dechberoucími obrázky, animacemi a 360° panoramaty.

Pokud jste stávajícími zákazníky Lumionu, rádi vám poradíme také prostřednictvím Zákaznické podpory.

Omezení studentských licencí programu Lumion přes prázdniny 2024

Obsah: kdo proč od kdy do kdy milostivé léto výjimky další možnosti Omezení licencí Lumion se bohužel dotkne všech studentů a jejich studentských licencí (školní licence fungují normálně dále), jeho cílem ale není omezit studenty ve vzdělávání, nýbrž zamezit...

Lumion 2024: Aktualizace na 24.1.0 – poznámky k vydání

30. května 2024 Lumion 2024.1 je aktualizace obsahu, která přináší nové sportovní vybavení, materiály a předměty do knihovny Lumion .   Lumion 2024.1: Drobné aktualizace Lumion 2024.1.1 – Poznámky k vydání Vyřešené problémy v Lumionu 2024.1.1 31....

Lumion 2024.0: Poznámky k vydání

Představujeme Lumion 2024 Měníme definici realismu a efektivity u vizualizací. Představujeme náhledy ray-tracing v reálném čase. Příroda a sklo plně zapojená do ray-tracing technologie s každým detailem. 5x rychlejší vykreslování RT videa. Lepší výkon. Nový obsah...

Lumion 2024 – vše co potřebujete vědět

Vychází Lumion 2024.0! 20. března 2024 Již více než deset let je Lumion v popředí, pomáhá architektům a překlenuje propast mezi představivostí a realizací. Nyní s Lumionem 2024 pokračujeme v posouvání hranic možného a poskytujeme platformu, kde architekti všech oborů...

První náhled do Lumion 2024

Experimentujte se světlem, barvami a stíny v reálném čase Už je vidět, že se některé z naznačených funkcí a vylepšení stanou skutečností. I když ještě není čas odhalit vše, co se k vám blíží, chceme vrhnout aspoň trochu světla na jeden okouzlující aspekt další verze...