Efektivní využití 3D ve vizualizacích

Pokud pracujete s 3D modely, je přenesení do krásné vizualizace už úplná hračka.

Provázání s 3D modelem

Lumion zvládá přejímat data z téměř všech modelačních SW, minimálně těch architektonických, stavebních, obecných modelářů atd. Dokáže s nimi pracovat jako s referencí již od svého vzniku (tzn. nemusíte například texturovat znovu objekt při změně modelu), ale poslední dobou posouvá hranici provázání externího vizualizačního programu s modelářem na novou hranici. Abychom byli přesní, spíše hranici maže. Nová funkce Livesync totiž dovoluje propojit modelační SW SketchUp, Revit, Rhinoceros, ArchiCAD, BricsCAD, AutoCAD, Allplan, Vectorworks a FormIt s programem naživo! (Detaily najdete úplně dole na stránce.) To je výborné, pokud s projektem začínáte, můžete jej mít od začátku v pěkném kabátě, který Lumion poskytuje. Každá změna v modelu se projeví automaticky hned i v Lumionu. Když tak zapomenete otexturovat objekt, nebo posunete okno, v rendru to máte ihned jak pustíte tlačítko myši. Skvělá je tato funkce i pro prezentování zákazníkovi, vy pracujete v 3D modelu a on se dívá na druhé obrazovce na vizualizaci! Jde to snad ještě lépe?

SketchUp_LiveSync

3D vizualizační prostředí

Lumion je práce ve 3D, což má oproti klasickým vizualizačním programům mnoho výhod. Například vše máte hned ve správném měřítku. Jakmile jednou objekt umístíte, máte ho ve všech pohledech. Po přípravě scény už jen generujete pohledy, videa, panoramata a scénu k procházení ve 3D, třeba pro virtuální realitu. Pro každý snímek si nastavíte zvlášť efekty jako jsou výška slunce, zaostření objektivu a pod. Pokud tak máte změnu v projektu a modelu, aplikujete ji na vizualizaci za pár minut. Nemusíte totiž dělat úpravy v každém snímku zvlášť ale vše máte již zasazeno do 3D prostředí! Posunete tak maximálně kameru, slunce nebo třeba postavu, která vám překáží v novém uspořádání a máte hotovo. Jen rendrujete, což je otázka pár minut.

Práce s prostorem

Navíc dokážete ve vytvořené scéně díky věrné perspektivě i lépe
nahlížet na prostorové vztahy a pracovat s nimi. Můžete tak
od prvotních studií lépe pracovat s hmotou v prostoru, protože si
jedním tlačítkem budete přednačítat varianty Vašeho modelu. To
se hodí především do interiérů. V exteriéru oceníte například
detaily stébel trávy, které již nemusíte dokreslovat v
každém snímku zvlášť. Při větších projektech zase užasnete nad
praktičností hromadného umístění a animace, kdy vytvoříte
model města se stovkami postav a objektů a animujete je za pár
minut. No a z toho všeho si můžete díky práci rovnou ve 3D
udělat kolik výstupů budete chtít!

Mnohem více výstupů za méně času

Díky výše popsanému principu ušetříte mnoho času, jen musíte na začátku vhodně připravit scénu. To je ale díky pečlivému vývoji programu tak snadné a rychlé, že to mnohdy zvládnete za pár minut. Pak už jen vybrat správné pohledy a začíná práce s grafickou stránkou výstupů. Efekty pro každý snímek a každé video můžete volit zvlášť. nebo je kopírovat. Můžete udělat kompilaci snímků s videem, logem atd. Zákazníkovi tak už nedoručíte jeden pohled a nebudete vsázet na jeho představivost, pošlete mu pohledů kolik chcete. Pokud je to ještě málo, prohloubíte jeho vjem videem, nebo panoramatickým pohledem. Přiložit video vizualizace projektu už nebude nic neobvyklého a náročného, protože render trvá jen pár minut, a jako bonus pošlete link na panoramatický pohled, který si otevře třeba i na mobilu. Když si s tím dáte něj.

Malý bonus

Představení různých SW na modelování: