Jak zkrátit čas potřebný pro render?

Srp 12, 2022 | Rendering, Znalostní základna

1. Jak na to

Rychlost vykreslování zásadně ovlivňuje to, jak je moc je nahraný projekt komplexní, a to jak v jeho rozsahu, tak i detailech. Důležitou roli přitom hraje také druhá strana mince, a to vybavenost vašeho počítače. Render totiž může brzdit nejen pomalejší grafická karta, ale také nedostatek operační a virtuální paměti.

V případě příliš komplexního projektu se vám může stát, že vám obrazovka počítače zbělá a systém nebude v průběhu renderování odpovídat na další příkazy.

1.1: Snižte komplexnost obsahu:

Jestliže chcete zkrátit čas potřebný pro vyrenderování fotky nebo videa, zkuste zredukovat ve vašem projektu počet prvků dle níže uvedeného seznamu. Pro maximalizaci užitku a minimalizaci ztráty detailů projektu doporučujeme postupovat v pořadí uvedeném v tabulce.

A: Počet rozdílných modelů, které jste do projektu importovali.
B: Počet 3D bodů v pravém horním rohu v režimu Tvorby. Klikněte zde a zjistěte, jak snížit počet 3D bodů. 
C: Počet a rozlišení textur a materiálů.
D: Video/foto efekt, který používáte, a to zejména efekty související se světlem oblohy či jiné světelné efekty.
E: Počet odrazových rovin, které jste přidali v efektu Odrazu.
F: Světlo oblohy je zapnuté a používáte Odrazné plochy (efekt Odrazu).
G: Počet reflektorů, které mají v projektu nastaveny dynamické vykreslení stínů
H: Počet reflektorů, které jste vybrali v efektu Globálního osvětlení.
I: Počet velkých ploch, kterým jste přiřadili jako 3D materiál trávu nebo listí. Klikněte zde a zjistěte, jak tyto plochy optimalizovat.
J: Počet video textur, které jste přiřadili materiálům.

1.2: Změna nastavení výstupu:

Čas renderu můžete rovněž zkrátit snížením Kvality výstupu, počtu Snímků za sekundu a menším Rozlišením.

  • Příklad: Vykreslení videa o rozlišení 1280×720 pixelů při tříhvězdičkové kvalitě a 25 snímcích za sekundu je výrazně rychlejší, než v rozlišení 3840×2160 pixelů, pětihvězdičkové kvalitě a 60 snímcích za sekundu.

2. Jaký obsah, efekty a vlastnosti jsou na váš počítač nejnáročnější?

V základu se dá říct, že čím více modelů, textur a detailů svému projektu přiřadíte při Editaci, tím náročnější bude pro váš počítač projekt zpracovat.

Špičkové možnosti Lumionu vyjmenované v tabulce výše jsou na hardware vašeho počítače vysoce náročné.

Nejen, že snižují snímkovou frekvenci při vaší práci a pohyb v prostředí při sestavování modelu tak může být kousavý, ale prodlouží také čas potřebný k renderu. Počítač, který má alespoň Doporučené požadavky vám sice typicky poskytne plynulý zážitek z práce v programu, Lumion vás však v rozsahu použitých efektů a detailů nijak nelimituje, proto můžete i na výkonném počítači přesáhnout jeho výpočetní možnosti.

Pokud zjistíte, že se stal váš projekt příliš komplexní, snímková frekvence obrazu vám výrazně klesá a čas renderu je příliš dlouhý, podívejte se na tento článek:

  • Znalostní základna: Jak zvýšit výkon Lumionu? – Doplníme

Podívejte se také na:

  • Blog: Jak optimalizovat váš 3D model pro rychlejší fungování Lumionu – Doplníme

Jaký zdroj vyžaduje Lumion?

1. Požadavky na Zdroj pro stolní počítač Poznámka: Níže uvedené informace souvisí pouze se stolními počítači. Notebooky jsou vždy dodávány s vhodným zdrojem proudu. Zdroj patří mezi velice důležité komponenty, na kterých se nevyplatí příliš šetřit. Zdroj s...

Jaký notebook doporučujeme?

1. Nejdůležitější doporučení: Důležité: Grafické karty v noteboocích mají typicky výkon o přibližně 40 % nižší, než stejně pojmenovaný model grafické karty určený pro stolní počítač. Například Nvidia RTX 3080 ve verzi pro stolní počítač dosahuje v PassMarku přes 25000...

Jaký počítač potřebujete k práci v Lumionu 12?

1. Pro dobrou a nerušenou práci v Lumionu 12 budete potřebovat: Moderní počítač s vysoce výkonnou samostatnou grafickou kartou. Připojení k internetu. Počítač, který dosahuje nebo převyšuje Doporučené nebo Optimální požadavky (v závislosti na vašich potřebách)....

Jak zmenit objem Virtuální paměti ve Windowsu?

1. Co je virtuální paměť? Při práci na vysoce komplexních nebo detailních projektech může Lumion zaplnit vaši grafickou nebo operační paměť (například při importu velice rozsáhlých a detailních modelů). Pokud se tak stane, program si sáhne do Virtuální paměti. Tento...